Pałac Abbega w Elblągu

Pałac Augusta Abbega w Elblągu w województwie warmińsko-mazurskim to neogotycka, jednopiętrowa budowla, będąca dziś siedzibą Nadleśnictwa Elbląg. Posiada kształt nieregularnej bryły o biało-beżowym kolorze elewacji. Dysponuje także dodatkowymi zdobieniami w postaci tarasów, kolumn czy wieżyczek.

Obiekt ten został wybudowany na początku XIX wieku na polecenie Augusta Abbega. Ten radca handlowy i były konsul królewski wszedł w posiadanie 20-morgowego gospodarstwa, na którego terenie wzniósł neogotycki budynek, początkowo przeznaczony na gospodę. Ten ówczesny podmiejski zajazd nosił nazwę „Vogelsang”, czyli ptasi śpiew. Inspiracją do nadania mu takiego miana było położenie pałacu, czyli otaczający go kompleks leśny.

Po śmierci Augusta Abbega jego majątkiem zarządzali spadkobiercy. W 1882 r. Rada Miasta Elbląg wykupiła ten budynek wraz parkiem. Miasto nadal prowadziło tam wysokiej klasy zajazd, a jego pobliski park przystosowało na tereny rekreacyjne dla elblążan. Pałac był pierwszym obiektem infrastruktury rekreacyjno-turystycznej w miejscowej Bażantarni.

Pałac Abbega w Elblągu

1 kwietnia 1913 roku pałac wraz z parkiem i lasami oficjalnie włączono w administracyjne granice Elbląga.

Jeszcze przed 1914 rokiem park wzbogacono elementami tzw. małej architektury ogrodowej, czyli kładkami, mostkami oraz punktami widokowymi.

Po 1945 roku pałac został przekazany Lasom Państwowym. Wtedy to stał się siedzibą Nadleśnictwa Elbląg, które na przełomie XX i XXI wieku przeprowadziło gruntowną konserwację i modernizację tego zabytku.

Pałac w Elblągu zajmuje powierzchnię 369 ha parku i umiejscowiony jest na niewielkim wzniesieniu. Na terenie parku leśnego Bażantarnia wytyczone są obecnie 4 turystyczne pieszo-rowerowe szlaki.

Pałac Abbega stanowi jeden z najlepiej utrzymanych zabytków Elbląga. Został on wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

 

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz