Ścieżka kościelna w Elblągu

Ścieżka kościelna w Elblągu stanowi wąskie przejście między zrekonstruowanymi kamienicami i łączy dwie ulice Starego Miasta – Świętego Ducha oraz Mostową. Jej nazwa wzięła się od dwóch kościołów, które kiedyś łączyła (Dominikańskiego oraz św. Mikołaja). W średniowieczu służyła wiernym i zakonnikom do szybszego przemieszczania się z jednej świątyni do drugiej.

Całe przejście elbląskiej Ścieżki kościelnej rozpiera 10 gotyckich, rozporowych i dwupoziomowych łęków. Jej szlak prowadził niegdyś ze Starego Miasta do bramy dawnego Kościoła Dominikanów (dziś Galerii El). Był wtedy nieco dłuższy. Część prowadząca do klasztoru Najświętszej Marii Panny niestety została zniszczona. Fragment Ścieżki kościelnej, który ocalał, stanowi obecnie jeden z oryginalnych i nielicznych zachowanych średniowiecznych elementów na elbląskim Starym Mieście. Cała reszta została zdewastowana podczas II wojny światowej.

Od czasów powojennych była ona niedostępna dla zwiedzających, z powodu obaw przed dewastacją tej pamiątki przeszłości. W 2006 roku, w czasie czerwcowych obchodów Dni Elbląga, Ścieżka kościelna została udostępniona turystom.

Ten jeden z najciekawszych zabytków Elbląga jest unikatem w skali kraju. Można ją podziwiać codziennie od godz. 9.00 do 17.00.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz