Brama targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków tego miasta.
Powstała ona w XIV wieku i stanowiła wówczas fragment miejskiego systemu fortyfikacji. Była jedną z głównych bram wjazdowych do Elbląga. Dolną część budowli rozpoczęto w 1319 roku, zaś górną część wzniesiono w latach 1420-1430. Do 1775 roku istniało także dwubasztowe przedbramie, zbudowane na zewnętrznej stronie bramy targowej. W 1755 roku na dachu budynku pojawił się barokowy hełm, stworzono także taras widokowy oraz zamontowano zegar. II wojna światowa mocno naruszyła ten obiekt. Bramę targową odbudowano w latach 40-tych XX wieku, nadając jej średniowieczny kształt. Powrócono wtedy do starej formy dachu. W 2000 roku tym elbląskim obiekcie zamontowano wspaniały zegar. Był on prezentem dla Elbląga od Senatu Hamburga. Sześć lat później miasto podjęło się kapitalnego remontu bramy targowej w Elblągu. Odnowiono fasadę i odrestaurowano elementy architektury. Pomieszczenia wewnątrz bramy zostały przystosowane dla potrzeb Fundacji Elbląg. Na jednym z najwyższych pięter budynku powstał taras widokowy, z którego można zachwycać się panoramą Starego Miasta w Elblągu.
Elbląska brama targowa związana jest z legendą o piekarczyku. Przekazy historyczne podają, iż podczas wojen polsko-krzyżackich jeden z oddziałów krzyżackich chciał zdobyć Elbląg. Miasto uratował czeladnik piekarski, który w porę dostrzegł napastników. Aby powstrzymać Krzyżaków, przeciął on linę podtrzymującą bronę zawieszoną w Bramie Targowej. Tym sposobem wejście do miasta zostało zablokowane, a Elbląg – uratowany. Pamięć o dzielnym piekarczyku przetrwała do dziś. O tym wydarzeniu przypomina pomnik piekarczyka, który stoi pod bramą.
Ten jeden z najpiękniejszych zabytków Elbląga mieści Międzynarodowe Centrum Informacji Turystycznej, mini kawiarnię, sklep z pamiątkami, Salę Rycerską oraz ekspozycję elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
Brama targowa w Elblągu jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godz. 10.00-18.00 (sezon letni) oraz 8:00-16:00 (poza sezonem).
Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny.